Wydarzenia

Wykład Tadeusz M. Cieślaka

07.listopada odbył się wykład pt. „Wokół Legendy Bałtyku- Feliksa Nowowiejskiego” Tadeusza M. Cieślaka – doktoranta Szkoły Doktorskiej AP w Słupsku. Feliks Nowowiejski jest kompozytorem m.in. „Roty” do słów Marii Konopnickiej. Jednak podobnie jak o autorce „Roty”, nie wiele mówi się i wie o twórczości Feliksa Nowowiejskiego. A twórczość jego jest bardzo bogata i obejmuje różne formy muzyczne. Od symfonii, oratoriów, oper, pieśni, po muzykę organową, chóralną i baletową. Warto też wspomnieć że popularna piosenka „Hej żeglarzu, żeglujże” też jest kompozycją  Feliksa Nowowiejskiego z niedokończonej opery „Kaszuby”.

Wykład Pawła Jana Dworczyńskiego

W poniedziałek 24.10.22r.  gościem SUTW był Paweł Jan Dworczyński - Notariusz. Tematyka poruszona przez pana sędziego dotyczyła spadków, darowizn oraz pisania testamentów. W czasach, gdy coraz częściej jesteśmy właścicielami nieruchomości (mieszkań, domów, parceli) posiadamy samochody lub inne środki trwałe, warto wiedzieć, jakie mamy prawa spadkowe, jakie prawa mają spadkobiercy, jak spisać testament. Kiedy testament jest ważny, a kiedy nie. Wszystkie te zagadnienia wyjaśnił Paweł Jan Dworczyński. Wykład zakończyły liczne pytania, co świadczy o dużym zainteresowaniu  problematyką prawa spadkowego.
Wykład z projektu Krajowej Rady Notarialnej.  

Wykład prof. dr Zbigniewa Sobisza

W poniedziałek 17.10.22r. odbył się wykład prof. dr Zbigniewa Sobisza - "Potęga roślin". Znaczenia roślin w życiu trudno przecenić.  Są niezbędne do wyżywienia ludzi. Wytwarzają tlen w procesie fotosyntezy. Są naturalnym "filtrem" chroniącym nas przez zanieczyszczeniami. Utrzymują wilgoć. W żywieniu człowieka nie tylko zboża są ważne. Ważne są warzywa i owoce. Pierwszorzędną rolę rośliny ogrywają w przemyśle farmaceutycznym. Używane są też do produkcji używków taki jak: herbata, kawa. Rośliny oleiste mają zastosowanie nie tylko do produkcji olejów jadalnych i oliwy, ale także w przemyśle paliwowym. Świat roślin jest bogactwem, które jednak należy wykorzystywać roztropnie i z rozwagą. Wszelka rabunkowa gospodarka zasobami leśnymi a także ekspansja w celu pozyskiwania nowych gruntów rolnych kosztem lasów, doprowadza niechybnie do degradacji środowiska, co w końcu odbija się na człowieku.
Wykład przeprowadzony w ramach projektu AP Wiedzieć, Umieć, Chcieć

Biesiada z kijkami

W sobotę 15.10.22 r odbyła się BIESIADA Z KIJKAMI organizowana przez słupski SOSiR. Impreza miała charakter rekreacyjny i otwarta była dla wszystkich lubiących aktywnie spędzać czas i przebywać na świeżym powietrzu. Bardzo licznie przybyli także studentki i studenci naszego uniwersytetu. Łącznie z SUTW wzięły udział 34 osoby. O godz. 11:00  w Parku Kultury i Wypoczynku odbył się trening, po czym wszyscy uczestnicy ruszyli na rajd z kijkami do Lasu Południowego. Po przejściu pięciokilometrowej trasy uczestnicy bawili się przy ognisku, wspólnie piekli kiełbaski i bawili się. Imprezę prowadził red . Daniel Klusek. Gratulujemy organizatorom tak udanej imprezy.

Czytaj więcej...

Wykład dr Ewy Mazuruk

 Małe ojczyzny w twórczości Jarosława Iwaszkiewicza"
Dr Ewa Mazuruk  nakreśliła w wykładzie twórczość poety powstającą w atmosferze Skamandra, jednak odmienną od założeń tej grupy. Wybrane tomy wierszy Iwaszkiewicza to: "Oktostychy:, "Dionizje", "Księga dnia i księga nocy", "Powrót do Europy", "Lato", "Inne życie", "Ody olimpijskie", "Jutro żniwa", "Krągły rok". Prozatorska twórczość Jarosława Iwaszkiewicza rozwijana przez wiele lat nie pozwala zaliczyć jej do określonego nurtu, wypracował on swój własny styl i literacką wizję świata. Skupia się na własnych doznaniach. Na otaczających go miejscach, w których żyje. Wspomina Ukrainę i Litwę. Pisze o Mazowszu jako „ drugiej ojczyźnie”. Nie ma w jego poezji śladu wojen, atmosfery wielkich miast.  W swoich utworach przedstawiał bogate życie psychiczne postaci, ich losom starał się nadać wartość filozoficznego uogólnienia. Najbardziej znane utwory prozatorskie to opowiadania "Panny z Wilka", "Brzezina", "Młyn nad Utratą" "Sława i Chwała"

 

 

Inauguracja 18. Roku Akademickiego SUTW

W poniedziałek 03. października br. zainaugurowaliśmy po raz 18. nowy Rok Akademicki naszego seniorskiego uniwersytetu. Inaugurację zaszczyciły swoją obecnością prof. dr Danuta Gierczyńska - Prorektor ds. Studentów AP w Słupsku oraz  dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Słupska Beta Pawlicka. Gości i studentów SUTW przywitała prezes Zarządu SUTW Aldona Słowik. Następnie głos zabrała prof. dr Danuta Gierczyńska życząc naszemu uniwersytetowi  wytrwałości w dążeniu do sukcesów. Chór  SUTW Cantates Seniores pod dyrekcją mgr Rafała Przybyło wykonał hymn akademicki Gaudeamus Igitur oraz hymn seniorów. Po odśpiewaniu hymnów prof. dr Danuta Gierczyńska oraz prezes SUTW Aldona Słowik uroczyście wręczyły 14. nowo przyjętym studentkom SUTW legitymacje członkowskie. Na tym uroczystość zakończono.

BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates